Tävlingar:

Inom kort kommer du att kunna anmäla dig till nedanstående tävlingar. Du gör det som vanligt genom GIT. Du hittar alla tävlingar HÄR!
När det gäller betalningen så är det enklast att köpa Golfveckan-kortet så är allt förbetalt, alternativ två är att betala genom GIT för varje tävling.
Man kommer även att kunna betala på plats men vi ser helst att alla betalar i förväg (med tanke på Covid-19).

Mån 20/7:

Sparbanken Västra Mälardalen presenterar Juniorernas Jippotävling. 3-manna scramble, slaggolf.

Fem i topp

(kompletta listan hittar du under Tävlingar, klicka på Spelade):

1 P Andersson / P Gustafsson / V Norin-Toresson Köpings Golfklubb Scramble 6,5 52,5    
2 A Eckervald / H Torwang / O Blixt Köpings Golfklubb Scramble 20,4 52,6    
3 N Nilsen / H Nilsson / G Thuresson Köpings Golfklubb Scramble 4 53    
4 M Ekberg / M Strömgren / V Ekberg Köpings Golfklubb, Sollentuna Golfklubb Scramble 5,4 53,6    
5 A Lindh / A Andehede / T Lindh Köpings Golfklubb, Gävle Golfklubb Scramble 6,2 53,8


Tis 21/7:
Restaurang Korslöt presenterar Irish Greensome 2-manna, slaggolf.

Fem i topp

(kompletta listan hittar du under Tävlingar, klicka på Spelade):

Mixklassen:

1 B Ryding / B Ryding Köpings Golfklubb mix klass 27,6 60,4    
2 M Hagman / D Åkerlind Arboga Golfklubb mix klass 18,2 60,8    
3 K Soneryd / T Soneryd Köpings Golfklubb mix klass 32,4 62,6    
4 J Lundin / A Lundin Köpings Golfklubb mix klass 20,2 62,8    
5 H Englund / C Englund Köpings Golfklubb mix klass 21 63

Öppna klassen:

1 M Erlandsson / S Romell Köpings Golfklubb, Ängsö Golfklubb Irish Greensome 19,2 61,8    
2 B Berglöw / P Gustafsson Köpings Golfklubb Irish Greensome 7 62 SHCP  
3 S Toftling / M Carlzon Arboga Golfklubb Irish Greensome 14 62 SHCP  
4 M Carlström / M Axelsson Köpings Golfklubb Irish Greensome 16 62 SHCP  
5 H Nordström / L Ageborg Arboga Golfklubb, Cloud Golf Club Irish Greensome 19 62

Ons 22/7:

Reklamhuset Rink presenterar 3 klubbor + putter. 2-manna lag, slaggolf.

Fem i topp

(kompletta listan hittar du under Tävlingar, klicka på Spelade):

Mixklass:

1 E Andersson / R Reigans Köpings Golfklubb mix klass 45 58    
2 R Seger / Å Seger Köpings Golfklubb mix klass 48 60    
3 K Ordell / L Andersson Cloud Golf Club, Hills Golf & Sports Club mix klass 55 61    
4 S Persson / A Nyberg Köpings Golfklubb, Öjestrand Golf Club mix klass 32 62 SHCP  
5 C Zetterlund / T Björkman Köpings Golfklubb, Arboga Golfklubb mix klass 50 62 SHCP

Öppen klass:

1 M Hademalm / J Gustavsson Arboga Golfklubb öppen 34 57    
2 M Lundquist / J Malmström Köpings Golfklubb öppen 38 58    
3 S Jågas / K Darzins Köpings Golfklubb öppen 33 60    
4 A Lilja / H Nilsson Köpings Golfklubb öppen 27 61 SHCP  
5 K Rådås / P Lilja Köpings Golfklubb öppen 33 61

Tor 23/7:

Easy Partner presenterar Singeltävling kombinerad med 2-manna lagtävling. Bästboll, slaggolf.

Tre i topp

(kompletta listan hittar du under Tävlingar, klicka på Spelade):

Herr Klass A

1 Adam  Rambow Köpings Golfklubb A klass 10 68    
2 Mikko  Peri Köpings Golfklubb A klass 3 69 SHCP  
3 Stefan  Persson Köpings Golfklubb A klass 5 69 SHCP

Herr Klass B

1 Bo  Kögl Köpings Golfklubb B klass 17 69    
2 Leif  Sieurin Köpings Golfklubb B klass 17 70 SHCP  
3 Jörgen  Ljung Köpings Golfklubb B klass 19 70 SHCP

Herr Klass C

1 Per-Gunnar  Markström Köpings Golfklubb C klass 28 68    
2 Magnus  Erlandsson Köpings Golfklubb C klass 15 70 SHCP  
3 Torbjörn  Soneryd Köpings Golfklubb C klass 30 70

Dam Klass A

1 Marita  Hedström Köpings Golfklubb DAM A klass 11 67    
2 Marie  Persson Köpings Golfklubb DAM A klass 13 70 SHCP  
3 Lena  With Köpings Golfklubb DAM A klass 15 70

Dam Klass B

1 Ewy  Ljung Köpings Golfklubb DAM B klass 32 62    
2 Marianne  Bolinder Köpings Golfklubb DAM B klass 31 66    
3 Salme  Hyllstrand Köpings Golfklubb DAM B klass 32 67 SHCP

Parklass

1 S Jågas / H Nilsson Köpings Golfklubb PAR klass 0 59    
2 P Markström / A Montelius Köpings Golfklubb PAR klass 0 60 S6  
3 M Erlandsson / A Sundius Köpings Golfklubb PAR klass 0 60

Fre 24/7:

Ica Maxi Big Inn presenterar 3-mannascramble.

Fem i topp

(kompletta listan hittar du under Tävlingar, klicka på Spelade):

1 H Nordström / C Hellström / K Nordström Arboga Golfklubb, Täby Golfklubb scra klass 16,7 53,3    
2 J Björkdahl / A Johansson / L With Köpings Golfklubb scra klass 2,6 53,4    
3 M Eriksson / D Anonym / S Frisinger Köpings Golfklubb scra klass 5,3 54,7    
4 J Kohler / M Elmqvist-Isenborg / A Bååth Hammarby Golfklubb, Viksjö Golfklubb, GolfStar Golf Club scra klass 8,2 54,8    
5 J Becker / P Einan / R Burström Köpings Golfklubb, Cloud Golf Club scra klass 8 55

Lör 25/7:

Järnslaget - Klubbens egen tävling. 4-manna scramble, men anmälan 2 och 2.

Fem i topp

(kompletta listan hittar du under Tävlingar, klicka på Spelade):

1 B Ryding / B Ryding / T Hallander / J Johansson Köpings Golfklubb scramble 4-manna 10,5 53,5    
2 M Eklund / T Johansson / S Larsson / G Nilsson Köpings Golfklubb scramble 4-manna 8,4 53,6    
3 J Carlström / M Carlström / J Sköld / A Rambow Köpings Golfklubb, Västerås Golfklubb scramble 4-manna 4,3 53,7    
4 M Peri / F Springfeldt / A Söderström / G Söderström Köpings Golfklubb scramble 4-manna 7 54    
5 H Englund / C Englund / J Nilsson / S Nilsson Köpings Golfklubb scramble 4-manna 9,9 54,1

 

Sponsorer av årets golfvecka: